A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) által notifikált termék. Notifikációs szám: 38388/2025
60 db vegán étrend-kiegészítő kapszula, 1000 mg FineDrops® levendulaformulával a napi adagban.ÖSSZETEVŐK: A napi adagban (2 kapszula) 1000 mg FineDrops® levendulaformula. Levendula illóolaj (60 mg) és 940 mg szuperfinom virágpor, növényi eredetű, VEGÁN kapszulában.ADAGOLÁS ÉS FOGYASZTÁS: bő folyadékkal lenyelve.
A FineDrops® levendulaformula összetevőinek hivatalos egészségügyi hatásai:
Egyedi gyártástechnológiával készült JAVALLAT® FineDrops® levendulaformulát tartalmaz, amely ötvözi az illóolajok és a szuperfinom gyógynövényporok szinergiáját és teljes hatóanyagspektrumát.
A FineDrops® gyógynövényformulákban speciális eljárással tökéletesen egyenletesen oszlatjuk el a növényi illóolajokat a szuperfinom gyógynövényporokban. A kapszulában lévő, NaturMill® technológiával készülő kakukkfűpor rendkívül apró szemcseméretű, púderfinomságú (a szemcsék átlagosan mindössze ~30 mikrométeresek). Az eljárással a növényi sejtfalakat gyakorlatilag teljesen feltárjuk, így a kakukkfű összes sejtbe zárt hatóanyaga könnyen és gyorsan felvehetővé válik. Erre a szuperfinom gyógynövényporra visszük fel a prémium minőségű, 100%-ban természetes oregánó illóolajat, amelyet tökéletesen és egyenletesen oszlatunk el a porszemcséken. Egy kapszulában akár több millió szemcse is lehet, amelyek mindegyike mikroszkopikus „hordozóként” viselkedik, magába zárva milliónyi „illóolajcseppet”. Ezt a formulát helyezzük bélben oldódó vegán kapszulába, így a gyógynövények hatóanyagi ott fejtik ki kedvező élettani hatásukat, ahol a legintenzívebben támogathatják az egészségét!
Mikor ajánljuk?Az orvosi levendulaolaj egyik legismertebb tulajdonsága az idegrendszerre gyakorolt jótékony hatása: támogatja az idegrendszer normál működését, támogatja a relaxációt, hozzájárul a mindennapi stressz csökkentéséhez, ezáltal a nyugodt éjszakai pihenéshez, a nyugodt, kiegyensúlyozott közérzethez. A levendulaolaj ezen kívül támogatja az emésztőrendszer egészséges működését és hozzájárul a légzőrendszer egészségéhez is.A levendulaolaj depresszió, szorongás, alvászavarok, átmeneti emésztőrendszeri diszkomfortérzet (görcsök, hányinger, émelygés) és menopauzás tünetek kezelésére alkalmazott gyógyszeres és életmód-terápia mellett is fogyasztható egészségtámogató céllal.
Az étrend-kiegészítőben levő gyógynövények élettani (fiziológiai) hatásai
Pihentető alvás támogatásaSzámos kutatás igazolja, hogy a levendula – különösen annak illóolaja – segítheti a nyugodt, pihentető alvást. Egy randomizált klinikai vizsgálatban idősek körében kimutatták, hogy az elalvás előtt fél órával inhalált levendulaolaj egy hónap alatt szignifikánsan javította az alvás minőségét, csökkentette a nappali fáradtságot a kontroll csoporthoz viszonyítva (Genç).
A levendula kedvező hatását rossz alvás és fáradtság okozta mindennapi nehézségek enyhítésében fiatal felnőttek körében is bizonyították. A levendula olaj egy hetes alkalmazása javította a fiatal felnőttek alvási pontszámait a kontrollcsoporthoz képest (Kavurmacı).
A levendula élettani hatásait vizsgáló kutatások a mechanizmusra is rávilágítanak. Egy időskorúaknál végzett 4 hetes kísérlet szerint a levendulaolaj jelentősen megemelte az éjszakai melatoninszintet, ami magyarázhatja az alvást támogató hatást (Velasco-Rodríguez).
Egy nyílt klinikai vizsgálatban 80 mg levendulaolaj hat hét elteltével a levendulaolajat kapó személyek több mint felénél javította az alvásminőséget, kevesebb éjszakai felébredést és reggeli fáradtságot eredményezett fogyasztása (Uehleke).
Nyugodt közérzet támogatásaA levendulaolaj a kutatások alapján az egyik leghatásosabb természetes nyugtató. Egy placebo-kontrollos kettős-vak vizsgálat eredményei szerint az orálisan bevett levendulaolaj-kapszula javította a közérzetet és csökkentette a feszültséget alacsony stresszhelyzetben. Levendulaolaj fogyasztás hatására csökkent a vizsgált személyek pulzusa és bőrellenállása, és nőtt a szívfrekvencia-variabilitása, amelyek a feszültség oldódását jelzik (Bradley).
Egy nyílt klinikai vizsgálatban 80 mg levendulaolaj napi adagolását tesztelték olyan pácienseknél, akiknél nyugtalanság és levertség volt jelen különböző stresszhez kapcsolódó állapotokban. Hat hét elteltével a a levendulaolajat fogyasztó személyek 62%-ánál mérséklődött a nyugtalanság, 57%-uknál javult a lehangoltság érzés, 51%-uknál pedig az alvás is javult: kevesebb éjszakai felébredést és reggeli fáradtságot tapasztaltak (Uehleke).
Egy nagy méretű, 221 fős klinikai kísérlet során a szájon át adott levendulaolaj jelentősen javította a nyugtalanság okozta rossz közérzetet, emellett javította az alvás minőségét és a mentális-fizikai jóllétet anélkül, hogy bódultságot okozott volna (Kasper). Hatáserősségét tekintve a levendulaolaj a hagyományos készítményekhez hasonlóan intenzív hatású, viszont nem okoz mellékhatást és hozzászokást, jól tolerálható (Woelk).
Átfogó elemzések is bizonyítják a levendula belső nyugalmat, kiegyensúlyozott lelkiállapotot támogató hatását. Egy 2022-es szisztematikus áttekintés szerint a levendula használata statisztikailag jelentősen mérsékli a stressz által kiváltott közérzetváltozásokat, és különösen hatékonynak bizonyult pl. diákok körében a mindennapi feszültség csökkentésében (Ghavami).
Az emésztőrendszer egészséges működésének támogatásaA levendulaolaj az emésztőrendszer egészséges működésére gyakorolt hatását feltételezhetően simaizom-lazító, az egészséges bélmozgást kiegyensúlyozó, emésztést elősegítő és bélflóra védő hatásán keresztül fejti ki.Egy iráni vizsgálat szerint az orvosi levendula kivonata koncentráció-függően gátolta a bél simaizom összehúzódásait. Az állatmodelleken végzett vizsgálatban a levendula hasonló mértékben csökkentette az izom-összehúzódásokat, mint a hagyományos készítmények. A kutatók szerint a levendula simaizom-lazító tulajdonságának hátterében a levendulaolaj összetevőinek (pl. linalool, linalil-acetát) a bél idegi szabályozására és a Ca²⁺-csatornákra gyakorolt hatása állhat (Sadraei).
Egy másik állatkísérletes modellben a levendulaolaj fő komponense, a linalil-acetát bizonyult hasznosnak a lelassult, illetve a túlzott bélmozgások kiegyensúlyozásában. A kísérleti modellben a linalil-acetát megelőzte a fokozott bélperisztaltikát, feltehetően azáltal, hogy az enterális idegrendszerre hatva normalizálta a bélmozgásokat. A megfigyelés megerősíti, hogy a levendula hatóanyagai támogatják az egészséges bélmozgás egyensúlyát, lassú emésztés esetén serkenthetik, míg felgyorsult bélmotilitás esetén csillapíthatják a bélműködést (Shin).
Egy randomizált, kontrollált klinikai vizsgálat eredményei szerint a levendula illóolaj jelentősen csökkentette a stresszhelyzetben jelentkező átmeneti emésztőrendszeri egyensúlytalanságokat, pl. az émelygést (Karaman).
Egy állatmodellen végzett kutatás szerint a levendulaolaj orális adagolása kedvezően befolyásolhatja a bélflóra összetételét és védheti a bél nyálkahártyáját. A kísérleti állatok bélrendszerében növekedett a jótékony baktériumok (pl. Firmicutes törzs) aránya, miközben csökkent a potenciálisan káros Proteobacteria baktériumok jelenléte. A kutatás alapján a levendula feltételezett bélvédő hatása révén segítheti megőrizni a bélrendszer egészséges egyensúlyát és ellenálló-képességét (Baker). Arra hogy a levendula hozzájárulhat a bél mikrobiom egyensúlyának fenntartásához, támogatva ezzel az emésztőrendszer normál működését, további kutatások is utalnak. Egy 2023-ban megjelent spanyolországi ex vivo kutatásban levendulakivonatot tartalmazó készítmény fokozta a hasznos bélbaktériumok, különösen a Bifidobacterium és Lactobacillus törzsek szaporodását, valamint növelte a rövid láncú zsírsavak (pl. vajsav) termelődését. Emellett csökkent a fehérjeerjedés nemkívánatos melléktermékeinek szintje (Sánchez).
A légzőrendszer egészségének támogatásaA levendulaolaj a légutak egészségét is támogathatja. Egyrészt segít elpusztítani a légutakban megtelepedő káros mikroorganizmusokat, másrészt enyhítheti a légúti irritációt, támogatva ezzel a szabad, könnyed légzést és a felső légutak komfortját. Egy japán kutatás szerint a levendulaolaj csökkentheti a légúti túlérzékenységet: a kísérleti állatokban a levendula-illóolaj hatására kevesebb gyulladásos immunsejt (eozinofil) jelent meg a tüdőszövetben, és enyhült a nyálkaképződés (Ueno-Iio). Az eredmények arra utalnak, hogy a levendulaolaj segíthet fenntartani a szabad légutakat és nyugodtabb légzést.
A kutatások azt is bizonyítják, hogy a levendulaolaj széles körű antibakteriális hatást mutat a légúti kórokozók ellen. Egy hazai kutatásban a levendulaolaj gátolta több gyakori légúti baktérium – például a Streptococcus pneumoniae és a Haemophilus törzsek – szaporodását, sőt a baktériumok által képzett védő biofilm réteg kialakulását is akadályozza. A kutatók megfigyelései szerint a levendulaolaj már viszonylag kis koncentrációban (0,5–2,5 mg/mL) képes gátolni e kórokozók növekedését (Balázs).
Az illóolajok szerepe az egészségmegőrzésbenAz illóolajok koncentrált, aromás vegyületekben gazdag természetes növényi kivonatok, amelyeket a gyógynövények legtöbb hatóanyagot tartalmazó szervéből vonnak ki desztillációval. Évszázadok óta fontos szerepet játszanak a hagyományos egészségmegőrzésben, és napjainkban is egyre többen fordulnak hozzájuk a természetes egészségmegőrzés támogatása céljából. Az illóolajok élettani hatásait nemcsak belélegezve, vagy a bőrön keresztül felszívódva élvezhetjük, hanem belsőleg alkalmazva is hozzájárulhatnak a szervezet egyensúlyának fenntartásához. A JAVALLAT® Forte étrend-kiegészítők az illóolajat speciális formulában (FineDrops®) tartalmazzák a legmagasabb minőségi követelmények szerint, kizárólag prémium gyógynövények és gyógyszerkönyvi tisztaságú illóolajok felhasználásával készülnek, így biztosítva a termékcsalád páratlan hatékonyságát.
FigyelmeztetésekEmésztőrendszeri panaszok esetén csökkentse a napi adagot vagy szüneteltesse a fogyasztását!Kutatások alapján az orvosi levendula olaj belsőleges alkalmazása során főként enyhe emésztőrendszeri panaszok jelentkeztek (böfögés, hányinger, hasmenés, székrekedés, valamint étvágyfokozódás). Mivel ezen tünetek a levendulára érzékenyeknél gyakrabban fordulhatnak elő, így számukra azt javasoljuk, hogy emésztőrendszeri panaszok jelentkezésénél csökkentsék a napi adagot vagy szüneteltessék a termék fogyasztását.
EllenjavallatokA jelenlegi szakirodalmi adatok alapján nincsenek olyan élettani állapotok, betegségek, amelyeknél a levendulaolaj befolyásolná a lefolyást és a tüneteket, vagy fogyasztása ellenjavallt lenne.
Fokozhatja a nyugtató hatású gyógyszerek és gyógynövények hatását!Kutatások szerint a levendulaolaj több főbb komponensének (pl. linalool és linalil-acetát) központi idegrendszeri nyugtató hatásuk van, így a termék más nyugtató hatású gyógyszerekkel és gyógynövényekkel való egyidejű alkalmazása fokozhatja azok hatását.
Terhesség és szoptatás, valamint 12 éves kor alatt fogyasztása nem ajánlott!A levendulaolaj terhesség és a szoptatás ideje alatti biztonságos fogyasztását megerősítő tudományos eredmények hiányoznak, illetve mivel feltételezhető, hogy a levendulaolaj bizonyos összetevői kiválasztódnak az anyatejben, ezért nem ajánljuk a fogyasztását terhesség és szoptatás során. Fogyasztását gyermekeknek, összhangban az Európai Gyógyszerügynökség ajánlásával, elővigyázatosságból, 12 éves kor felett javasoljuk. A termék javasolt napi adagolása testsúlyuk alapján a 12 év feletti gyermekek számára is biztonságos.
Fogyasztás időtartamaA termékben lévő levendulaolaj mennyisége, úgy lett meghatározva, hogy tartós fogyasztás esetén sem jelent kockázatot. Mindezek miatt nem javasoljuk kifejezetten a termék fogyasztásának szüneteltetését.
Étrend-kiegészítők kötelező figyelmeztetései
TERMÉKEINK MINŐSÉGELLENŐRZÉSE
FineDrops® GYÓGYNÖVÉNYFORMULA
NATURMILL INSTANT GYÓGYNÖVÉNYPOROK
ÍGY KÉSZÜLNEK A NATURMILL INSTANT GYÓGYNÖVÉNYPOROK
GYÓGYNÖVÉNY ADAGOLÁS - HITELESEN
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
ELLENJAVALLATOK
MELLÉKHATÁS-BEJELENTÉS